הנחת תפילין היא מצווה החלה על כל הגברים בני המצווה (מעל גיל 13), לפיה יש להניח תפילין על הגוף מדי יום למעט ימים מיוחדים כמו שבתות. מקור המצווה הוא בספר שמות, י”ג, י”ט: “וְהָיָה לְךָ לְאוֹת עַל-יָדְךָ, וּלְזִכָּרוֹן בֵּין עֵינֶיךָ”. מטרת התפילין היא לחבר את האדם לאלוקים, להפיח בו רוחניות ולשמור עליו מיצר הרע. התפילין כוללים 4 פרשיות מחלקים שונים בתורה שבהם מוזכר הפסוק שמדבר אודות הנחת תפילין ובפרשיות אלו מוזכרים 42 פעם שמות הקודש של אלוקים, ולכן ישנה חשיבות רבה לשמור על התפילין תקינים ושלמים. 

מדוע בודקים תפילין?


התפילין עלולים להיחשב כפסולים בשל גורמים שונים: לחות, חום, התיישנות התפילין וחדירת צבע עלולים לגרום לסדקים והתקלפות של האותיות ואף לחיבור של האותיות, ישנם המון מקרים של חוסר שימת לב מצד הבודק הראשוני לבעיות חמורות בצורת האותיות שיכולות לפסול את התפילין- דבר שיכול להיות שלא שמו לב כשהכניסו את הפרשיות לבתי התפילין בפעם הראשונה. גם אם רכשתם את התפילין שלכם ממקור מהימן, הרי שהזמן עושה את שלו ועלול לפגום בתקינות התפילין. כמו”כ רצועות התפילין יכולות להתבלות במהלך הזמן עד כדי התקלפות הצבע- דבר הפוסל את כל התפילין. לכן, חשוב מאוד לערוך בדיקת תפילין כדי לוודא את תקינותם. 

תפילין
בדיקת תפילין

מתי צריך לבדוק?


לפי ההלכה יש לבדוק את התפילין פעם בשלוש וחצי שנים, כלומר פעמיים כל שבע שנים. יחד עם זאת, ההמלצה היא לבדוק את התפילין פעם בשנה בחודש אלול (אם כי ניתן לבדוק גם בזמן אחר). אם חלילה קרה לאדם דבר מה שפגע בו בגוף או בנפש, מומלץ לערוך בדיקת תפילין ולבחון האם ישנה בעיה בתפילין. 

מסיפורים מצמררים שמגיעים לפתחי המכון אנחנו מבינים עד כמה חשוב לבצע מדי פעם בדיקה שגרתית לתפילין שלנו.

 בנוסף, אם אתם מבחינים בסימני התקלפות של צבע ונפיחות בתפילין, ואם קיבלתם תפילין בירושה שלא עשיתם בהם עדיין שימוש, מומלץ לגשת לבדיקת תפילין.  

מי יכול לבצע את הבדיקה?


בדיקת תפילין כוללת בדיקה ידנית שבה עוברים על האותיות בתפילין, בודקים את שלמות האותיות, שהן אינן חסרות, דהויות או מחוברות או סדוקות. לאחר מכן, התפילין עובר לבדיקה ממוחשבת באמצעות סורק מיוחד שסורק את האותיות ומתריע אם קיימים ליקויים כלשהם. בנוסף, הבדיקה יכולה להצביע האם הקלף של התפילין כשר לפי ההלכה ושלא חסרות אותיות וכן שאין אותיות יתירות חלילה.

מי שמבצע את בדיקת התפילין הוא מגיה מוסמך שעבר הכשרה בנושא. בדיקה עצמאית לא תמיד תצליח לאתר ליקויים מסוימים בתפילין, וישנם תפילין שנראים תקינים על אף שהם פסולים. לכן חשוב להגיע לגורם מקצועי שיש לו את כל המיומנויות הנדרשות לזהות ליקויים ובקיא בהלכה על בוריה. 

אחד מאנשי המקצוע המיומנים בעריכת בדיקת תפילין הוא הרב אלעד כהן, רב שכונת האוניברסיטה בכפר סבא ומנהל מכון הסת”ם “אות והדר” – בית של סת”ם. הרב כהן למד כבר לפני 18 שנה את הלכות  הסת”ם על כל ענפיו והשקיע את מיטב זמנו ומרצו לנושא. הרב כהן כשליחו של הרבי מליובאוויטש רואה בכך חשיבות עליונה ושליחות לשמור על התפילין כשרים, קדושים  ומהודרים בתכלית ההידור. 

מחיר בדיקת תפילין


טווח המחירים של בדיקת תפילין משתנה ונע בין 200 -350 שקלים.

אם אתם זקוקים לשירות בדיקת תפילין, אתם מוזמנים לפנות לרב אלעד כהן המנוסה בבדיקת תפילין, בקיא היטב בהלכות ומעניק שירות אישי ואדיב.