סופר סת״ם הוא אדם שמתמחה בכתיבת ספרי תורה, תפילין, מזוזות ומגילות (ואילו ראשי התיבות של המילה סת״ם) וכן כותב מגילות וספרי נביאים וכתובים. ישנם סופרי סת״ם המשמשים גם כמגיהים של ספרי הקודש. לפי ההלכה סופר סת״ם נדרש להיות יהודי זכר, גדול, מאמין, בקיא בהלכות וירא שמיים.

סופר סת''ם כותב מזוזה

תפקידו של סופר סת״ם

סופר סת״ם מבצע את הכתיבה של ספרי הקודש על גבי קלף באמצעות דיו כשר וקולמוס. עבודתו של סופר סת״ם דורשת מיומנות רבה ודיוק – עליו לדעת כיצד לבחור את הקלף המתאים ולעבד אותו, כיצד לפסל את הקולמוס ולחדד אותו, כיצד לכתוב את האותיות בצורה סימטרית וברורה וכיצד למחוק את האותיות מעל לקלף. על הסופר להיות ברמה רוחנית גבוהה, ולכן כדי לקשר את עצמו לעולמות הרוחנים הוא מברך לפני הכתיבה בברכה: “הריני כותב לשם קדושת ספר תורה/מזוזה/תפילין/מגילה”. בנוסף, בכל פעם שכותב את שם השם, עליו לומר: “הריני כותב לשם קדושת השם”.

מקום עבודתו של סופר סת"ם

סופר סת״ם כותב על שולחן מיוחד בעל זווית המאפשרת לסופר לכתוב כך שכף ידו לא תסתיר את הכתיבה. ישנם סופרים הכותבים על גבי שולחן אור המגיע עם זכוכית ומשטח לד מקצועי מתחתיו שמעניק עוצמת אור חזקה במיוחד. בעזרת שולחן זה ניתן לצמצם את טעויות ההעתקה של הכתוב.

סופר סת''ם מקצועי וצדיק

הקריטריונים לקבלת תעודת המקצוע

על מנת לקבל תעודת סופר סת״ם, יש לעבור קורס סופרי סת״ם אותו מלמדים במגוון מוסדות לימוד ברחבי הארץ. חומר הלימוד כולל את הלכות הסת״ם, שיטות להכנת קולמוסים, צורות אותיות לפי כתב אשכנזי וכתב ספרדי, הכנת קלף, סגירת בתים והכנסת פרשיות, בחירת חומר הדיו, מחיקות ועוד. בסיום הקורס נדרשים התלמידים לעבור מבחני הסמכה מטעם מכון משמרת סת״ם ומטעם הרבנות הראשית לישראל. תלמידים שעברו את המבחנים בהצלחה מקבלים תעודת סופר סת״ם המאפשרת לעסוק במקצוע לפי כללי ההלכה.

נשים בתחום

לרוב ההלכה מגבילה נשים מלעסוק בתחום ולהיות סופרות סת״ם. מזוזות, תפילין וספר תורה שנכתבו בידי אישה הם פסולים. יחד עם זאת, אם אישה כתבה מגילת אסתר ולא קיימת מגילה אחרת בנמצא, אז ניתן לקרוא את המגילה בציבור.

כלים של ספר סת''ם

סופר סת''ם- שאלות נפוצות

בעבר סופרי סת״ם נהגו לכתוב על קלף שעשוי היה משכבות שונות מעורה של בהמה. כיום מוצרי הסת״ם נכתבים על גבי קלף עשוי מעור של בהמה טהורה שנשחטה כדין, שהוסרו מהעור כל השיערות ושעבר עיבוד. הקלף משמש עבור מזוזה, תפילין, מגילה או ספר תורה. סופר סת״ם כותב על הקלף בכתב אשורי. כדי שהכתיבה תיחשב לכשרה, עליו סופר סת״ם לכתוב בידו החזקה (ימניים ביד ימין ואיטרים ביד שמאל).

הקולמוס הוא כלי הכתיבה עמו כותב סופר סת״ם על גבי הקלף. את הקולמוס המשמש את סופרי הסת״ם מכינים מקנה סוף או מנוצה של עוף גדול – לרוב אווז או תרנגול הודו. יחד עם זאת, ישנם סופרי סת״ם המשתמשים בקולמוס העשוי אלומיניום או פלסטיק שאמנם נחשבים לפחות מהודרים, אך אורך חייהם רב יותר מנוצה.

הדיו הוא הנוזל המשמש לכתיבת מוצרי סת״ם. על סופר סת״ם להשתמש בדיו שחור אותו מכינים לפי המסורת העתיקה ולפי כללי ההלכה. על מנת שהכתיבה תעמוד בדרישות ההלכה, הסופר מעתיק את הכתב באופן מסודר ומדויק מתוך ״תיקון סופרים״ בו מצויינים שינויים במילים בתנ״ך.

כתיבה באמצעות סופר סת״ם עלולה להיחשב כפסולה אם נתגלתה אות שאינה נכונה, שגיאה, מחסור באות או שנוצרה אות באמצעות מחיקה ולא באמצעות כתיבה (למשל – אם הסופר כתב ו׳ כשהיה צריך לכתוב י׳ ומחק את החלק התחתון של האות ו׳). אם הכתיבה פסולה יש לגנוז את כתב הקודש.

לרוב ההלכה מגבילה נשים מלעסוק בתחום ולהיות סופרות סת״ם. מזוזות, תפילין וספר תורה שנכתבו בידי אישה הם פסולים. יחד עם זאת, אם אישה כתבה מגילת אסתר ולא קיימת מגילה אחרת בנמצא, אז ניתן לקרוא את המגילה בציבור.