המדריך הכולל לבר מצווה

בר מצווה – אחד האירועים המרגשים ביותר במחזור החיים היהודי. הרגע בו ילד מתחייב לקחת על עצמו עול מצוות ולקיים את מצוות התורה והופך למעשה מילד לנער וגבר של ממש. מסורתיים ודתיים באמת מתחילים לקיים מצוות שונות בשלב הזה, אך גם בקרב הציבור החילוני רבים נוהגים לקיים את הטקס הזה ולחגוג אירוע עלייה לתורה בית הכנסת, לפעמים גם לצד אירוע נוסף חגיגי עם משפחה מורחבת וחברים. כך או כך מדובר כמובן על יום שחשוב לציין בצורה יפה ומכובדת וכדי שתהיו מוכנים אליו כמו שצריך, אנו רוצים לעבור על הדברים החשובים לקראת העלייה לתורה בבית הכנסת. כדי להבין בדיוק מה זה אומר, בואו נדבר קודם כל על מה זה בכלל בר מצווה ולמה חוגגים את יום ההולדת ה-13 באופן מיוחד.

מהי בר מצווה?

כאמור, את הבר מצווה חוגגים בנים יהודים בגיל 13, כאשר על פי המסורת עד לגיל הזה הילד מתחנך ומתרגל לחיים של שמירת מצוות. המצווה הראשונה אגב שעל הנער לקיים היא קריאת שמע של תפילת ערבית, מפני שמציינים כמובן את התאריך העברי שנכנס בערב. הגיל המדויק לא מצוין במקורות ועל פי המסורת הוא ניתן למשה רבינו במעמד הר סיני. חגיגת בר המצווה היא ציון יום ההתחברות של נער לקהל, לציבור, למניין, לחובת קיום המצוות וללקיחת אחריות אישית. ברמה התרבותית, מדובר על חגיגה של הנער המתבגר שהשקענו בחינוך ובגידול שלו רבות עד כאן ועכשיו אנו רואים אותו גדל במלוא תפארתו. אלו הן כנות

הכנות לבר מצווה

רכישת תפילין

עוד מצווה חשובה שיש להתחיל לקיים החל מבר המצווה היא הנחת התפילין וכאן יש לרכוש סט תפילין לבר מצווה הכולל תפילין של ראש ותפילין של יד וכן אריזה וכיסוי לתפילין. גם אם לא מניחים באופן קבוע לאחר בר המצווה תפילין, חשוב לרכוש סט חדש שישמש את הנער שנים קדימה בחגים, מועדים חשובים וכאשר נחה עלינו הרוח ונרצה לקיים את מצוות הנחת תפילין. שימו לב כי אצל הספרדים המנהג הוא לרכוש טלית יחד עם התפילין והמנהג הוא להתעטף בה בעת הנחת התפילין בעוד במרבית הקהילות האשכנזיות מחכים עם מצוות התעטפות בטלית עד לחתונה. 

תרגול הנחת תפילין

כמובן שחשוב לתרגל הנחת תפילין לפני בר המצווה. ישנן קהילות בהן מקובל להתחיל במנהג כמה חודשים לפני המועד עצמו בעוד אחרות מתעקשות על הנחת תפילין רק מבר המצווה ואילך, אך בכל מקרה מהלך הלימוד לעלייה לתורה ניתן לתרגל גם הנחת תפילין עם המורה. 

תרגול הנחת תפילין

מתכוננים לעלייה לתורה

אם הבר מצווה חלה בשני, חמישי או שבת, העלייה לתורה תתקיים באותו יום. אם בכל יום אחר, היא תתקיים באחד מהימים הללו זה הקרוב ביותר לתאריך. העלייה לתורה היא בעצם מקבץ של ברכות שהנער קורא לפני שקוראים בתורה. בקהילות מסוימות על הנער לקרוא “מפטיר” בשבת לפני העלייה לתורה וברוב המקרים מקובל שהנער גם קורא בתורה את פרשת השבוע שבה חלה בר המצווה שלו ולא רק עולה לתורה. כך או כך חשוב ללמוד את הקטעים בפירוט עם רב או אברך בעל מזג נוח שיידע להסביר ולהנחות את הנער.  

קריאה בתורה

עריכת סעודה

בלילה שבו חוגג הנער בר המצווה נהוג לחגוג סעודת מצווה בהפרדה בין נשים וגברים. אם אתם חוגגים בנוסף אירוע בר מצווה גדול, מספיק לערוך סעודה ולקדש בנוכחות של מניין, עשרה גברים. 

בגדים הולמים ומכובדים

כמובן שמדובר על אירוע מרגש וחגיגי ומקובל להתהדר לקראתו. מומלץ לרכוש עבור החתן בגדים מהודרים וחשוב שיהיו כבר נוחים. קחו בחשבון את המלתחה כולה אם אתם מתכוונים לחגוג גם אירוע נוסף בבית, באולם או בגן אירועים.

לסיכום – כשאנו מדברים על חגיגת בר מצווה, אין ספק שהחלק החשוב ביותר הוא טקס עלייה לתורה, עבורו חשוב לדאוג לתפילין, תלית ותשמישי קדושה נוספים אם יש צורך (כיפה מהודרת, ציצית וכן הלאה). כמו כן יש להתכונן לעלייה לתורה ולקריאת הפרשה וכמובן שחשוב לדאוג לבגדים מכובדים ומהודרים. אם אתם מתכננים אירוע חגיגה נוספת מורחבת יותר, שימו לב לדאוג לכל הדברים הללו מראש כי זהו בלי ספק החלק העיקרי, החשוב והמרגש ביותר של חגיגות בר המצווה. 

לסיכום

בשורה התחתונה – אירוע הבר מצווה הוא אחד מהרגעים החשובים והמכוננים ביותר בחייו של כל נער יהודי. בדיוק בגלל זה חשוב להתכונן אליו כמו שצריך ובהחלט כדאי להפוך את היום הזה ליום בלתי נשכח. כמובן שכל אחד יכול לבחור באירוע בסגנון שונה אבל מומלץ בהחלט להקפיד על הדברים הבסיסיים. באשר לדברים שחשוב לרכוש, החל מהבגדים המחויטים ועד לתשמישי הקדושה החשובים כגון תפילין, טלית וכיפה – אנו ממליצים לדאוג לדברים הללו מראש ולא להשאיר את זה לרגע האחרון. שיהיה בסימן טוב ומזל טוב!

נגישות

קופון 10% הנחה לרכישה באתר

2022HOT

קופון חם

קופון 10% על כל המוצרים (למעט קלפי מזוזה)

לרכישה מיידית ב״אות והדר״  🥳

2022HOT

הקופון בתוקף עד 01/10/2022 (כי אז כבר פחות חם).

איפה צריך לקבוע מזוזה?

איך קובעים מזוזה בדלת - איפה שמים מזוזה