חתונה היא בין סוגי האירועים אשר סביבם יש את היקף המנהגים העשיר ביותר. עדות שונות עושות דברים בצורה שונה מעט, אך תמיד יש את המכנה המשותף הרחב, אשר מבוסס על הדת והמסורת. מקום של כבוד שמור מבחינה זו לשבת חתן. מה כלול במנהג זה? ומה היא חשיבותו ומשמעותו המיוחדת?

אירוע מיוחד, אשר דורש הכנות מיוחדות

בשבת שיוצאת לפני החתונה או אחריה, מקובל במסורת היהודית לקיים אירוע משני בשם שבת חתן. דוברי היידיש מכירים את שבת חתן גם בשם אויפרוף או שפינהאלץ. תכנון האירוע מתחיל ממציאת מקום לשבת חתן, אשר יספק עבורכם את הסביבה המושלמת לכך. כמובן, המקום צריך גם לתת מענה לאוכל כשר ולאירוח של כמות האנשים המתאימה. במקום מתאים יהיה גם בית כנסת קרוב ומיקומו יתאים לרוב המשתתפים בשבת החתן. אם חלקם דתיים ולכן לא ייסעו בשבת לאירוע, האפשרות ללון במקום מבעוד מאוד תפתור את העניין.

מה כלול בשבת חתן?

פרטי הפרטים של שבת חתן תלויים במנהגי כל עדה ובהעדפות בני הזוג. אך במבט כללי, היא תכלול לרוב את השלבים הבאים:

מה עומד מאחורי המנהג?

קיימים פירושים רבים לחשיבות קיום שבת החתן ולפרטים שונים שנהוגים במסגרתה. במבט רחב, ברור שישנה עבור מאמינים ומי שרואים עצמם דתיים, החשיבות העקרונית של חיבור לאמונה ולדת. הן של החתן והן של המשפחות וכל מי שקשורים לזוג המאושר. גם מי שמגדירים עצמם כמסורתיים ופחות מתעניינים בדת כדת, ימצאו ששבת חתן עשירה במסורות, כולל של כל עדה ספציפית. בכל מקרה, ברור ששבת חתן תורמת לחיבור, בין האדם לאמונתו ולבורא עולם ובין חברי המשפחה והקהילה באשר הם. היא גם מעודדת את האדם להודות לאביו שבשמיים ולשמוח, היבט שגם קשור למושג התלמודי “חמישה קולות”. זהו מושג אשר מתייחס בין השאר לפסוק הידוע “קול ששון וקול שמחה קול חתן וקול כלה קול אמרים הודו את ה’ צבאות..” בירמיהו לג, יא. בשבת חתן, העיסוק האינטנסיבי ביום יום החילוני, כולל בסידורים הרבים סביב החתונה עצמה, מפסיק לזמן מה. כמו שבת בכלל, גם שבת חתן מעבירה את מוקד תשומת הלב (חיצונית לפחות) אל הכיוון הרוחי. עבור מאמינים ומי שהדבר מדבר אליו, זו היא תזכורת ועידוד לדבוק באמונה ובאלוהים, גם ביום יום הרגיל. וכמובן להתחיל את הנישואים, שכוללים לא רק חגיגות וזריקת סוכריות, מתוך דבקות כזו. 

לסיכום

קיום שבת חתן הוא מנהג יפה, שהפך להיות חלק סטנדרטי מחתונות בעם ישראל. יש לעתים קרובות מצבים של חתונה, כאשר שתי המשפחות מעדות שונות או מאותה עדה, אך עם מנהגים מעט שונים. במקרה כזה, תימצא הדרך לתכנן את פרטי שבת החתן (כמו גם את החתונה בכללה), באופן שיתאים לכולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.