ישר או באלכסון: כך תקבעו את המזוזה נכון

בין אם אתם דתיים אדוקים ושומרי מצוות או לחלופין חילוניים לגמרי – סביר להניח שכמו כל היהודים יש לכם בבית יותר ממזוזה אחת בפתחים השונים. האם ידעתם שאת המזוזה קובעים בצד ימין בשליש העליון של המשקוף? האם אתם יודעים שגם לנשים מותר לקבוע מזוזה? שמעתם על כך שבניגוד לספרדים שמתקינים את המזוזה בצורה ישרה, האשכנזים ויוצאי מרוקו מתקינים אותה דווקא בהטיה קלה? והאם אתם מודעים לעובדה כי לא צריך יותר מאדם אחד ובטח שאין צורך במניין לקביעת מזוזה?

אם לא שמעתם על אף אחד מהדברים האלה עד עכשיו זה ממש בסדר. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן וננסה לעשות קצת סדר בדברים ולהסביר איך מתבצעת קביעה נכונה וכשרה של המזוזה עם מידע חיוני לנשים וגברים בכל נקודה בסקאלה של הזיקה לדת.

האם לקבוע מזוזה בכל חדר בבית?

בגדול, יש להתקין מזוזה בכל פתח ופתח בבית מלבד בחדרי שירותים וחדרי אמבטיה ואין צורך להתקין מזוזה בפתחים של חללים בגודל קטן משני מטר על שני מטר. נוסף לכך, צריך להתקין מזוזה גם בפתחים ללא דלת. כמו כן, בפתחים ללא משקוף אין להתקין מזוזה.

אם רכשתם בשלב ראשון רק מזוזה אחת, טוב לדעת שאפשר לקבוע אותה קודם כל בפתח הבית הראשי (לפני שמתקינים את שאר המזוזות), אבל חשוב מאוד לברך בנפרד על המזוזה הזאת ועל המזוזות שיותקנו לאחר מכן. באופן כללי חשוב לזכור שאם מתקינים מספר מזוזות באותו הזמן מספיק לברך פעם אחת, אבל כל קביעה נוספת מצריכה ברכה משלה. לאחר שהתקנתם את המזוזה או את מספר המזוזות אפשר להתחיל בברכה.

תפילת קביעת מזוזה

בהתאם לעדה ולמסורת בבית בו מתקינים את המזוזה, יש להניח להתקין אותה במאונך או באלכסון על משקוף הדלת. לפני שמקבעים אותה יש לומר את הברכה: "בָּרוּךְ אַתָּה אֲ־דֹנָי אֱ־לֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם אֲשֶׁר קִדְּשָׁנוּ בְּמִצְוֹתָיו וְצִיוָנוּ לִקְבּוֹעַ מְזוּזָה". יש כאלו הנוהגים להוסיף את ברכת "בָּרוּךְ אַתָּה ה' אֱלֹהֵינוּ מֶלֶךְ הָעוֹלָם שֶׁהֶחֱיָנוּ וְקִיְּמָנוּ וְהִגִּיעָנוּ לַזְמַן הַזֶּה". כאמור, גם נשים יכולות לברך ולהתקין מזוזה ואף אין צורך במניין, אך לא ניתן לברך לפני גיל מצוות וחשוב להקפיד על כך.

מתי חשוב לברך על מזוזה מחדש?

ישנם מצבים בהם הותקנה כבר מזוזה על משקוף הדלת ולאחר זמן מה מתברר כי נעשו ליקויים בהתקנה, למשל התקנה מתחת לשליש העליון של המשקוף או סדר לא נכון של ההתקנה והברכות. במקרה הזה יש להסיר את המזוזה, להתקין אותה מחדש ולברך בשנית. עם זאת, היה ונמצאו ליקויים במזוזה עצמה, כמו טעויות כלשהן שנעשו בכתב (כאלו הניתנות לתיקון בלבד) והתיקון נעשה באותו היום, אפשר להחזיר את המזוזה למקומה ואין צורך לברך מחדש על הקביעה שלה. עם זאת כאשר התיקון נעשה לאחר יום או מספר ימים יש צורך לברך מחדש בעת קביעת המזוזה.

למה חשוב לבדוק את קלף המזוזה?

לפני ההתקנה, חשוב מאד לבדוק את תקינות המזוזה. ליקויים בקלף, באותיות או בכתב עצמו, יהפכו במרבית המקרים את המזוזה לפסולה או לא כשרה, מה שעל פי האמונה יבטל את ההגנה על הבית ועשוי להביא ללא מעט רעות חולות. באופן כללי מה שיש לבדוק הוא את תקינות הקלף ואת החריצים לכתיבת השורות שיצרו בו (יש מקרים שבהם שמים נייר ולא קלף – זה לא כשר), את הכתב שהוא אכן כתב סת"ם ולא כתב רגיל, את המקום של האותיות והרווח ביניהן ואת זה שהן לא מחוקות, חתוכות או מחוררות.

מעבר לבדיקה לפני הקביעה בפעם הראשונה, ישנם כאלה המקפידים לבדוק את המזוזות בכל שנה בחודש אלול לפני ראש השנה או דווקא לפני חג הפסח במקביל לניקיונות. גם אם לא תקפידו על בדיקה שנתית כזאת, חשוב מאד לבדוק את המזוזות לפחות אחת לשלוש שנים ולבדוק שלא נגרם להם נזק שעשוי להתרחש עם הזמן, בגלל פגעי מזג האוויר, הלחות או פגיעות חיצוניות שהתרחשו.

גם למי שלא מקפיד בדרך כלל על קיום מצוות, קביעת מזוזה היא דרך טובה להתחבר בקלות לעולם היהודי והיא בלי ספק מאחדת ומייחדת אותנו בצורה יפה ופשוטה.

נגישות
דילוג לתוכן