הענקת מתנות היא אחת הדרכים שלנו להביע הערכה ולהוקיר את החברים והמכרים שלנו. מתנות ירגשו את מי שמקבל אותן, ובמיוחד אם מדובר במוצר שנותן ערך או ייעודי לשימושים מיוחדים. כאלו יכולות להיות מתנות מעולם הדת והמסורת, להן יש ערך מוסף בכל הקשור לאמונה או מילוי מצוות. אם תרצו להעניק מתנות כאלה לקרובים שלכם לכבוד החגים, ימי הולדת או אירועים משמחים אחרים, הנה כמה רעיונות למתנות ייחודיות:

פמוטים לשבת

נרות שבת הם בין האלמנטים הייחודיים ביותר, שמסמלים את המסורת העתיקה של העם היהודי. פמוטים לשבת הם מוצר שמשתמשים בו על בסיס שבועי, ויחד עם העיצוב הייחודי הם יהיו מתנה נהדרת ליחידים ולמשפחות. השוק מציע מגוון של פמוטים מסוגים שונים ועיצובים מיוחדים, כך שלא חסרות אפשרויות.

את הפמוטים מייצרים ממגוון חומרי גלם (אלומיניום או מתכות אחרות, זכוכית ואפילו בטון), בכמה גדלים, בעיצובים שונים ובטווח מחירים רחב. חשוב לזכור שהמוצר מיועד להדלקת נרות, ומי שמעוניין יכול לשדרג את המתנה בקניית צלחת שטוחה או משטח ייעודי ומהודר להנחת הפמוטים ולמניעת זליגה של שעווה. הפמוטים מהווים מתנה נהדרת לחנוכת בית, לחגים ולאירועים משפחתיים מיוחדים, וללא ספק יהיו מתנה שתמצא פינה חמה בבית ובלב למי שיקבל אותה. אין ספק שכשידליקו את נרות השבת, יזכרו בכם לטובה.

מזוזה

לפי האמונה, המזוזה מעניקה ברכה לבית וליושבים בו, ומגנה מכל אסון וצרה, כמו שהגנה על היהודים במצרים מפני מכת הבכורות. היום, השם הכולל ל”מזוזה” מתייחס לשני מרכיבים: בית מזוזה וקלף. בית המזוזה הוא הגוף החיצוני שמותקן בסמוך לדלת, הוא זה שגלוי לעין והוא המעטפת לקלף שנמצא בתוכה. על הקלף כתובים פסוקים שנכתבו ע”י סופר סת”ם מוסמך וירא שמיים.

אם אתם תוהים למה יש כמה סוגים של מזוזות ומחירים, אלו הסיבות: עיצוב ורמת הידור, חומר גלם (מתכות שונות כמו אלומיניום, זכוכית, עץ, פלסטיק או אבן) וגודל. לפי אלו נקבע המחיר של המוצר. קלף מזוזה נבחר לפי הגודל, בין 10 ל-15 ס”מ. קניתם אותם יחד? הרווחתם התאמה מושלמת בגודל ובצורה.

מזוזה תתאים מאוד כמתנה לחנוכת בית, למעבר דירה, לאירועים מיוחדים ואפילו לאירועים משפחתיים אישיים. מזוזה מהודרת ומעוצבת, וגם מזוזה בסיסית יותר, היא מתנה מיוחדת שתישאר בבית של מי שיקבל אותה ותזכיר לו את הברכה וההגנה שאתם מאחלים לו בביתו.

נטלה

הנטלה היא כלי דמוי כוס שמשמשת לנטילה וטיהור הידיים. בניגוד למה שרבים מכירים, נטלה לא חייבת להיות כוס פלסטיק פשוטה עם שתי ידיות, אלא יכולה להיות כלי מרשים שעשוי זכוכית, קרמיקה או מתכת בעיצוב יפיפה וכיתוב מיוחד. כך שזו לא רק מתנה מיוחדת, אלא שהיא גם שימושית וגם מוסיפה לעיצוב החלל.

קרש לחלות (או צלחת מעוצבת)

נהוג להגיש את חלת השבת על קרש או צלחת מעוצבת, עם עיצוב צבעוני או ברכת שבת שלום. קרש או צלחת לחלות יוכלו להיות מתנה פרקטית שתיתן טאץ’ עיצובי לשולחן השבת, יחד עם כוונה אמיתית להעניק מתנה שימושית ויפה ובעלת ערך לכל מי שמשתמש בה. את המתנה הזו ניתן לשלב ולשדרג באמצעות כיסוי לחלות וסכין לחלות, עליהם נפרט בסעיפים הבאים.

כיסוי לחלות

חלה לשבת כבר יש, אבל במה תכסו אותה עבור הקידוש? כיסוי לחלות יכול להיות ייחודי מאוד, ובעיקר אם הוא נתפר לפי הזמנה אישית. אם אתם יודעים לתפור ואפילו ניחנתם ביכולת לרקום, תוכלו לעשות זאת בעצמכם ולהפוך את המתנה להרבה יותר אישית, ואם לא – תמיד ניתן להזמין כיסוי עם הקדשה ייחודית. בשילוב עם קרש לחלות, תרכיבו מתנה נפלאה ופרקטית שתשמש במהלך קבלת השבת, ואפילו תכלול את רוב שלבי הקידוש.

סכין חלות

סכין לחלות היא רק אלמנט אחד מבין הכלים הייעודיים לשבת, והיא מהווה חלק בלתי נפרד מיצירת האווירה המיוחדת והחגיגית. יחד עם קרש לחלות וכיסוי לחלות (וגם בנפרד כמובן) ניתן להעניק מתנה נהדרת למארחים, לחנוכת בית ולחגים.

מלחייה לשבת

יש לא מעט רעיונות למתנות שמתאימות לשולחן שבת מפואר, ומלחייה לשבת היא אחת מהן. למעשה, מלחייה לשבת היא בדרך כלל מהודרת יותר, גדולה יותר ולעתים עשויה מחומרי גלם שלא נראה במלחיות רגילות (כמו קריסטל). המלחייה היא חלק מאותה אווירה מיוחדת וחגיגית של ערב שבת, והיא חלק מהכלים המיוחדים שהופכים את שולחן השבת לשולחן הכי מיוחד בשבוע.

טליתות

יש כמה סוגים של טליתות: טליתות ללבישה ביומיום וגם טליתות שמיועדות לתפילות. תמצאו טליתות מכמה חומרי גלם כמו צמר או כותנה, והמהודרות יותר יהיו מעוטרות בכסף ובזהב (ואפילו בעבודת יד). המחיר יהיה בהתאם, ולכן כדאי להתאים את הטלית לאירוע ולרמת הקרבה שלכם למקבלי המתנה.

 

אהבתם כמה פריטים? הרכיבו מארז ייחודי!

תוכלו להרכיב ממספר פריטים מארזים לפי האירוע העתידי. למשל, לימי הולדת ניתן להרכיב סט של תכשיטי קבלה תואמים. לחנוכת הבית תוכלו להעניק למארח מארז מהודר של מזוזה עם קלף מזוזה, ובעיקר אם מדובר במזוזה שמיועדת לדלת הכניסה או לחדר השינה. לחגים יתאים מארז של סכין לחלות, קרש לחלות וכיסוי לחלות, או נטלה עם אחד מהפריטים האלו. רוצים מארז קצת יותר קטן? נטלה יחד עם מלחייה לשבת היא אפשרות נהדרת. האופציות הן רבות, ולכם נשאר רק לבחור לפי הטעם האישי שלכם ושל מקבל המתנה.

שנסכם?

מתנות מהמסורת היהודית הן מתנות אישיות שמוענקות עם מסר ומחשבה על צרכיו, רצונותיו והטעם האישי של בעל השמחה. מומלץ להתאים את המתנה למקבל המתנה וההעדפות האישיות שלו, וגם לתקציב שלכם.

בחרו מתנות שיוצרו ע”י אנשי מקצוע בלבד, גם כדי שיהיו כשרות, כמו במקרה של מזוזה, וגם כדי לוודא שאתם בוחרים במוצר איכותי שיוצר באיכות גבוהה. אל תשכחו שמתנה בעלת ערך מתחום הדת והמסורת תשאיר אצל מקבל המתנה טעם טוב של אכפתיות ומחשבה עמוקה מצדכם, ותזכיר לו את כל הטוב שאיחלתם לו.

איזה בית מזוזה מתאים לך?

מפת גירוד של העולם

לעיתים קרובות דתיים מקבלים מתנות יודאיקה, אבל ישנן מתנות אחרות שתוכלו לתת כמו למשל מפת גירוד של העולם. אם בעל השמחה הוא חובב טיולים, תוכלו להעניק לו מפה של העולם שניתן לגרד אותה, כך שבכל פעם שהוא יחזור מיעד מסוים הוא יוכל לגרד את המדינה במפה וליצור מפה צבעונית ומיוחדת במינה.
מתנות לדתיים מפת גירוד של העולם

תכשיטי קבלה

אין כמו תכשיט כדי לשמח אישה, ואם אתם מחפשים מתנה לאישה דתייה תוכלו לקנות לה תכשיטי קבלה עם מסרים רוחניים ומחזקים. כמו למשל: צמיד אדום נגד עין הרע, טבעת עם פסוקים מהתנ״ך, צמיד עם הקדשת ״שמע ישראל״ או ״אנא בכוח״, תליונים ושרשראות עם מגן דוד או אבני חושן. את התכשיט תוכלו להניח בתוך קופסת תכשיטים מהודרת ויפה הכוללת את סמלי הדת.
תכשיטי קבלה מתנות לדתיים

מושב עיסוי לבית ולרכב

אם אתם רוצים להעניק מתנה מפנקת במיוחד, אז מושב עיסוי לבית ולרכב זו המתנה עבורכם. מדובר במושב שמעניק עיסוי לאורך כל הגב והכתפיים, ממריץ את מחזור הדם ומשחרר שרירים תפוסים. הוא כולל שלט מובנה המאפשר לבחור בין מגוון עוצמות רטט ואזורי מיקוד בגב. ניתן להניח את המושב על הספה בבית או במושב הרכב וכך ליהנות מעיסוי מושלם אחרי יום עבודה ארוך.

טליתות

טלית היא תשמיש קדושה חשוב מאין כמוהו, ולכן מהווה מתנה מצוינת עבור גברים דתיים. תוכלו למצוא מגוון רחב של טליתות תפורות מבדים שונים כמו צמר, אורגנזה, אקרילן, ממשי ומכותנה בשילוב של רקמות מיוחדות וצבעים שונים כמו זהב וכסף. ניתן לצרף למתנה גם כיסוי לתפילין ולרקום על הכיסוי הקדשה אישית.
מתנות לדתיים טליתות

חמסות

החמסה מגיעה אלינו מארצות ערב במזרח התיכון ומצפון אפריקה, והיא משמשת כהגנה מפני עין הרע. אפשר לתלות אותה בבית או בבית העסק, ומעבר לכך שהיא יוצרת תחושה של ביטחון היא גם משדרגת את העיצוב של החלל. יש סגנונות עיצוב רבים לחמסות העשויות מחומרים שונים כמו חמסה בחיתוך לייזר, חמסה מזכוכית, חמסה מעץ וחמסה מאלומיניום.

מתנות לדתיים חמסה

לסיכום

ישנו מבחר רחב של מתנות לדתיים אך חשוב לבחור את המתנה המתאימה לאישיות, לתחביבים ולסגנון האישי של בעל השמחה. מעבר לכך, כדאי כמובן להתאים את המתנה לתקציב שלכם. ערכו השוואת מחירים בין החנויות השונות וכך תוכלו למצוא את המתנה במחיר המשתלם ביותר. בנוסף, אל תשכחו לצרף למתנה כרטיס ברכה שלפעמים הוא זה שעושה את כל ההבדל.