האמת היא שזה בכלל לא משנה היכן אנחנו ממוקמים על קשת הזיקה לדת – בתור יהודים, יום השבת הוא יום חשוב ומיוחד בהחלט עבור כולנו. הזדמנות נפלאה לקחת פסק זמן ממירוץ החיים, להתנתק מהטרדות והמחשבות המלוות אותנו במהלך השבוע ולהתמסר לחיבור המשפחתי ולזמן איכות עם האנשים שאנחנו אוהבים. מעבר לכך השבת היא מוסד היסטורי חשוב ובלתי נפרד מהזהות של העם היהודי. על כן אנחנו מאמינים שזה לא משנה איך בוחרים לציין אותה, חשוב מאד להכיר את המקור שלה ואת ההלכות והמנהגים החשובים בזמן הזה. אם כך, זה הזמן לדבר על השבת הקדושה ולהבין בדיוק את המשמעות של היום המיוחד הזה.

מהי שבת?

ברמה הבסיסית ביותר השבת היא יום המנוחה השבועי ביהדות. השבת נכנסת כבר בערב יום שישי קצת לפני תחילת השבת בזמנים משתנים על פי לוח השנה היהודי. מאז ומתמיד נחשבה שמירת השבת (מיד נרחיב בנושא) לאחת המצוות החשובות ביותר ביהדות והיא אף שקולה בחשיבותה כנגד כל שאר מצוות היהדות. ביהדות מסמלת השבת את בריאת העולם בידי הקדוש ברוך הוא ומאז ומתמיד מדובר על יום חשוב ומיוחד עם אווירה של קדושה המשותפת לכל היהודים באשר הם, בלי קשר לזיקה לדת ולמסורת. בואו נדבר על ההכנות ליום השבת.

״זכור את יום השבת לקודשו״ – המקורות של שבת

כדי להבין את החשיבות הגדולה של היום הזה יש להבין עד כמה מדובר במצווה בסיסית וראשונית. האזכור הראשון של השבת הוא כבר בתחילתו של ספר בראשית. על פי המקרא ביום זה נשלמה בריאת העולם והקדוש ברוך שבת מכל מלאכתו:

״וַיְכֻלּוּ הַשָּׁמַיִם וְהָאָרֶץ וְכָל צְבָאָם. וַיְכַל אֱלֹהִים בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מְלַאכְתּוֹ אֲשֶׁר עָשָׂה, וַיִּשְׁבֹּת בַּיּוֹם הַשְּׁבִיעִי מִכָּל מְלַאכְתּוֹ אֲשֶׁר עָשָׂה. וַיְבָרֶךְ אֱלֹהִים אֶת יוֹם הַשְּׁבִיעִי, וַיְקַדֵּשׁ אֹתוֹ, כִּי בוֹ שָׁבַת מִכָּל מְלַאכְתּוֹ, אֲשֶׁר בָּרָא אֱלֹהִים לַעֲשׂוֹת.״

 

מצוות שמירת השבת מופיעה במקרא שמונה פעמים והאזכור המרכזי הוא בלי ספק הדיבר הרביעי בעשרת הדיברות ״זכור את יום השבת לקדשו״. מעבר לכך, בשבעה עשר מספרי התנ״ך אפשר למצוא עשרות התייחסויות שונות לשבת הכוללות חזרה על ציווי שמירת השבת לצד ביאורים ופירוט נרחב יותר. כמובן שהשבת היא נושא נרחב לדיון גם במשנה ובגמרא כאשר ההתייחסות העיקרית והמקיפה ביותר היא במסכת שבת המוקדשת כולה ליום הקדוש, קיום המצווה, המנהגים וההלכות.  

ההכנות לשבת

שניה לפני שנדבר על שמירת השבת והמנהגים העיקריים ביום השבת, חשוב לדבר על ההכנות לקראת יום השבת הקדוש. אצל אלו השומרים שבת כהלכה ההכנות הן מן הסתם מורכבות יותר. פעולות כמו חיבור של פלטת שבת או חיתוך של נייר טואלט (מפני שחיתוך נייר נחשב למלאכה ועבירה למעשה) הן בסיסיות וחשובות ביותר. מעבר לכך נהוג לכבד את השבת בארוחה גדולה ומפוארת ולכן ההכנות כוללות תמיד בישולים והכנת מטעמים לארוחת ליל השבת. המנהג המיוחד הזה הפך לסמל תרבותי ברבות השנים והיום זהו בהחלט דבר משותף עבור כל היהודים – חילונים גמורים ועד דתיים אדוקים. ישנם מנהגים נוספים חשובים כמו טבילה במקווה לגברים (זהו איננו ציווי אלא מנהג שרבים בוחרים בו), הכנה מראש של בגדים מהודרים בשבת (עוד מנהג עתיק יומין ויפה של יום השבת ועוד). הרעיון שעומד מאחורי הדברים הוא קבלה של השבת בצורה מכובדת וראויה וכן הכנה טכנית לקראת שמירת השבת.

מהי שמירת שבת?

שמירת השבת היא מושג הכולל בתוכו את כלל איסורי המלאכה הנהוגים בשבת החל מכניסתה ועד לצאתה. על פי ההלכה בשבת יש להימנע מכל סוג שהיא של מלאכה. רובינו מכירים את הדברים הבסיסיים כמו איסור להשתמש בחשמל, להדליק אש ולנסוע, אך אם מסתכלים לעומק מבינים כי מדובר בהרבה יותר מזה. האיסורים בשבת מפורטים ונקראים גם ל״ט מלאכות. בין היתר מדובר על פעולות כמו קטיפת פירות ועקירת צמחים, טחינה של מוצרי מזון, לישה של בצק, עבודות ניקיון שונות, תפירה וסריגה ועוד. העיקרון החשוב כאן הוא שביתה מכל מלאכה שהיא, ממש כשם ששבת הקדוש ברוך לאחר בריאת העולם.  

מנהגי שבת

הדלקת נרות שבת

השבת ביהדות נפתחת בהדלקת נרות שבת ובברכה עליהם, מה שנעשה בחלון זמן מסוים לפני שקיעת החמה ביום שישי. על פי הנוהג הנשים הן אלו שמדליקות את נרות השבת אך זוהי מצווה שגם גברים מחויבים בה באם הם מעבירים את יום השבת בגפם. כחלק מהידור וכבוד השבת נהוג לרכוש פמוטים יפים ומהודרים, מיוחדים וייעודיים לצורך קיום המצווה.

הדלקת נרות שבת

קבלת שבת

טקס מיוחד ויחסית חדש מהמאה ה-16. תפילת השבת מתחילה באמירת ״לכו נרננה״ ומזמורים נבחרים אחרים. לאחר טקס קבלת השבת מתפללים תפילת ערבית של שבת, תפילה שונה מהתפילות בימות החול וכוללת בתוכה את תמצית הקידוש לליל שבת.

קידוש

הקידוש היא ברכה הנאמרת בליל וביום שבת על כוס יין או על פת לחם בליווי של אזכור פסוקים על השבת מן המקרא והוא מהווה את קיום מצוות זכירת השבת. הקידוש נעשה לפני הארוחה במעמד כל בני הבית ולאחריו נהוג ליטול ידיים ולברך את ברכת ״המוציא לחם מן הארץ״. גם כאן נהוג לכבד את השבת עם תשמישי קדושה מהודרים כגון כלי לחלות וכיסוי ססגוני, גביעי קידוש מהודרים ואפילו כלים מיוחדים למלח.

שלוש סעודות

על פי ההלכה יש לכבד את השבת בשלוש ארוחות (סעודות) מיוחד. הראשונה היא סעודת השבת בערב יום שישי והשתיים האחרות הן במהלך יום השבת עצמו. את הסעודה השלישית נהוג להתחיל זמן מה לפני שקיעת החמה ביום שבת ובסופה נהוג לשיר מזמורים המכונים שירי נשמה.

שבת מנוחה

איסור המלאכה הוא לא רק עניין טכני, אלא מצווה הנובעת מתוך ציווי אמיתי להעניק לנפש שלנו מנוחה ביום שבת. על כן גם פעולות כביכול שגרתיות כמו שיטוט באינטרנט בטלפון הנייד הן אסורות כי הן מביאות את המחשבה והלך הרוח שלנו למצב של ״חול״ ויומיום ולא מאפשרות מנוחה אמיתית לנפש. המחמירים אף מקפידים שלא לדבר ולעסוק בענייני חולין בשבת כגון שיחות על עבודה, כסף וכדומה.

לבישת בגדים יפים

כפי שאפשר לראות הרעיון הכללי הוא לכבד את השבת ולבדל אותה משאר ימות השבוע. על כן המצווה בשבת היא ללבוש בגדים יפים ומהודרים כאשר ההגדרה היא ביגוד מהודר ויפה יותר באופן מובחן מזה שאנו לובשים ביומיום.

הבדלה

טקס מיוחד המסמן את סופה של השבת ומטרתו היא להבדיל בין קודש לחול. רק לאחר ההבדלה ניתן להתחיל בעיסוקים הרגילים של ימות השבוע האסורים בשבת. ההבדלה נערכת לאחר תפילת ערבית של מוצאי שבת (דומה לתפילה הרגילה של ימות החול עם כמה תוספות).

הבדלה

מהו עונג שבת?

עונג שבת היא מצווה מדברי הנביאים המורה לנו להתענג במהלך השבת. חלק מזה כולל את הציווי לאכול מאכלים מובחרים בשלוש הסעודות וכן להתענג בתענוגי גוף ורוח נוספים. כיום המושג משמש בנוסף כדי לתאר התכנסות חברתית או משפחתית הכוללת שירת מזמורי שבת, אמירת דברי תורה או שיחה בנושאי קודש והיא לרוב מלווה בכיבוד קל ומנעמים.

 

 

לסיכום

המשפט שתבע אחד העם שאומר כי ״אפשר לומר בלי שום הפרזה, כי יותר משעם ישראל שמרו על השבת, שמרה השבת אותם״ הוא כזה שקולע בלי שום ספק לשבת ומהותה. מדובר בהחלט ביום קדוש וייחודי, כזה שהפך כבר מזמן ליום חשוב לכל יהודי באשר הוא וזה בכלל לא משנה אם מדובר בדתיים או חילונים. בין אם מקיימים את מצוות השבת במלואם ושומרים על השבת כהלכתה ובין אם לאו – המנהגים השונים של השבת מזכירים לנו את הייחוד שלנו בתור בני ובנות העם היהודי והיא מאפשרת לנו לקחת פסק זמן מעיסוקי וטרדות היומיום ונתונת לנו הזדמנות נפלאה להקדיש זמן איכות לעצמינו ולחיבור עם האנשים היקרים לנו.

 

מאחלים לכולם שבת שקטה ומבורכת!