מצוות קביעת מזוזה נזכרת כבר בספר דברים שבמקרא: ״וְהָיוּ הַדְּבָרִים הָאֵלֶּה אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם עַל לְבָבֶךָ […] וּכְתַבְתָּם עַל מְזוּזֹת בֵּיתֶךָ וּבִשְׁעָרֶיךָ.״. (ספר דברים, פרק ו’, פסוקים ו’-ט’). לפי המצווה, כל אדם יהודי חייב להתקין מזוזה על משקוף פתח הבית (או העסק) וכן בפתח כל חדר (למעט בשירותים/מקלחת), לרבות ביציאה למרפסת או לגינה. ישנה חשיבות גדולה במצוות התקנת מזוזה, שמטרתה לשמש לנו כתזכורת לחשיבות האלוהים, וכן להגן על היושבים בבית. לפי ספר הזוהר, המזוזה שומרת על נפש וגוף האדם מכל צרה. 

מי שאחראי על כתיבת המזוזה הוא סופר סת״ם העוסק בכתיבת ספרי תורה, תפילין, מזוזות ומגילות (ראשי תיבות סת״ם). 

סופר סת''ם מקצועי וצדיק

הסופר חייב להיות אדם מאמין וירא שמיים על מנת שהמזוזה תיחשב כשרה. כתיבת המזוזה היא תהליך המורכב מכמה וכמה שלבים:

בחירת הקלף

בשלב הראשון סופר הסת״ם רוכש קלף, משום שכל מצע אחר נחשב פסול לכתיבה. על הקלף להיות מעובד מעורה של בהמה טהורה. העור של הבהמה עובר עיבודים במשך שלושה חודשים עד שניתן להשתמש בו כקלף. סופר הסת״ם משתמש אך ורק בקלף של בהמה שנשחטה כדין ושהוסרו מעורה כל שיערותיה.

בחירת הציוד לכתיבה

סופר הסת״ם חייב לכתוב את המזוזה באמצעות דיו שחור שמכינים לפי ההלכה ובהתאם למסורת העתיקה. כלי הכתיבה של סופר הסתם הוא הקולמוס – אותו מכינים מנוצה של עוף גדול כמו אווז או הודו או מקנה סוף. ישנם סופרי סתם הבוחרים לכתוב באמצעות קולמוס שעשוי מפלסטיק או מאלומיניום שעמיד יותר מהקולמוס המסורתי.

כלים של ספר סת''ם

סופר הסת״ם כותב את המזוזה על שולחן בעל הטייה ותנוחה המותאמת לו אישית, המאפשר לו לכתוב בצורה נוחה את המזוזה ובהתאם לצרכים שלו. ישנם סופרי סת״ם הבוחרים לכתוב את המזוזה על שולחן אור. שולחן זה כולל משטח לד וזכוכית והוא מעניק עוצמת אור גבוהה שמקלה על הכתיבה.

ברכה לפני הכתיבה

לאחר שסופר הסת״ם רכש את הקלף, הוא ניגש למלאכת הכתיבה. לפני כל שלב בכתיבה אומר סופר הסת״ם: ״הריני כותב לשם קדושת מזוזה״. 

מלאכת הכתיבה

סופר הסת״ם כותב על הקלף שתי פרשיות כפי שציוו חז״ל: פרשת ״שמע ישראל״ ופרשת ״והיה אם שמוע״ מספר דברים. אורך הטקסט כולו עומד על 22 שורות. 

סופר הסת״ם כותב את הפרשיות בכתב אשורי והוא חייב להקפיד על כתיבה מדויקת, לוודא שאין אות חסרה או יתרה במזוזה, שהאותיות ייכתבו בצורתן התקינה, שלא יהיו אותיות שבורות, מרוחות או דהויות. אם סופר הסת״ם עשה טעות בכתיבה, המזוזה נחשבת כפסולה ועליו לכתוב אותה מחדש. במהלך הכתיבה, בכל פעם שהוא כותב את שם השם המופיע שבע פעמים, עליו לומר: ״הריני כותב לשם קדושת השם״. אם שכח לברך, המזוזה תיחשב כפסולה. 

הגהה על המזוזה

לאחר שכתיבת המזוזה הסתיימה, היא חייבת לעבור הגהה כדי לוודא שנכתבה כראוי ולפי המצווה. ההגהה מתבצעת על ידי מגיה מקצועי שעבר הכשרה מתאימה. המגיה עובר על כל אות ואות באמצעות זכוכית מגדלת ובודק שהן תקינות. בנוסף, ההגהה על המזוזה מתבצעת גם על ידי תוכנת מחשב. 

הקלף נסרק על ידי המחשב, והתוכנה מתריעה בפני סופר הסת״ם במידה וקיימות טעויות כלשהו בכתיבת המזוזה. אם ישנן טעויות, יש לכתוב את המזוזה מחדש.

עיטוף המזוזה והכנסתה לבית מזוזה

לאחר שאושר כי המזוזה מושלמת ושבין בה כל פגם, קלף המזוזה מגולגל ונעטף בניילון על מנת לשפר את עמידותה ואז מוכנס לתוך בית המזוזה.

ישנו מגוון רחב של בתי מזוזות, החל מבתי מזוזה מזכוכית, דרך בתי מזוזה מאלומיניום ועד בתי מזוזה מפלסטיק. סוג בית המזוזה נתון לבחירת הלקוח והוא אינו עניין הלכתי אלא הזדמנות לביטוי וסגנון עיצובי. חשוב מאוד לרכוש מזוזה מחנות אמינה, מקצועית ומנוסה, כדי לוודא שהמזוזה כשרה ושאכן נכתבה על ידי סופר סת״ם ירא שמיים. כל המזוזות שלנו מגיעות עם עלון המספק הוראות והסברים לגבי התקנת המזוזה, ועם הברכה שיש לברך בעת הקביעה שלה.